top of page

Wystawa „Moje BazgroÅ‚y

grafiki drewnianych koÅ›cioÅ‚ów i cerkiewek Beskidu.

Moje zauroczenie drewnianym budownictwem sakralnym Beskidu rozpoczęło siÄ™ w poÅ‚owie lat siedemdziesiÄ…tych wraz z pierwszymi wyjazdami w Beskid Niski organizowanymi przez SKPB. Chęć utrwalenia tych przeuroczych miejsc nie tylko na zdjÄ™ciach spowodowaÅ‚a, że zaczÄ…Å‚em zabierać ze sobÄ… także coÅ› do rysowania. Ponieważ w trakcie wspólnych wÄ™drówek trudno byÅ‚o znaleźć wystarczajÄ…co dużo czasu na szkicowanie, wybieraÅ‚em siÄ™ na samotne ekspedycje  i wÅ‚aÅ›nie wtedy powstaÅ‚y pierwsze szkice z beskidzkich zauroczeÅ„. Aby wciÄ…gnąć w to również znajomych, podczas dwóch pierwszych ”Rajdów Warszawskich Górali” zorganizowanych przez Warszawski Klub Górski im. Prof. Walerego Goetla, prowadziÅ‚em trasÄ™ plenerowÄ…, którÄ… przygotowywaÅ‚em tak, by w ciÄ…gu jednego dnia w niedużych odlegÅ‚oÅ›ciach od siebie znajdowaÅ‚y siÄ™ dwie, trzy cerkiewki. ChÄ™tnych nie brakowaÅ‚o, zaÅ› miesiÄ…c później zorganizowaliÅ›my w Klubie wystawÄ™ pierwszych prac. ByÅ‚y to fotografie, szkice i rysunki, a po drugim rajdzie także wykonane przez jednÄ… z uczestniczek dwa obrazy olejne.

        KoÅ„cówka lat siedemdziesiÄ…tych zaowocowaÅ‚a wyprawami do jaskiÅ„ Tatr i Austrii. Później, w 1978 r., byÅ‚a Naukowa Wyprawa w Andy PeruwiaÅ„skie oraz podróże sÅ‚użbowe w latach 80-tych. Kolejne dwa wyjazdy do Peru, tym razem na pustyniÄ™ Nazca, na wiele lat odciÄ…gnęły mnie od krajowych wÄ™drówek ze szkicownikiem w plecaku.

        Ponieważ fascynacja beskidzkimi pejzażami nie minęła, w koÅ„cu lat dziewięćdziesiÄ…tych powróciÅ‚em do samotnych wypadów z przyborami do rysowania. ByÅ‚ to już okres, kiedy ogólnie dostÄ™pne programy komputerowe pomagaÅ‚y w przechowywaniu wielu danych. Jeden ze znajomych zaoferowaÅ‚ mi zeskanowanie moich szkiców, które leżaÅ‚y w szufladach. Od tej pory obok nich spoczęły tam również zeskanowane rysunki aż w koÅ„cu kolega z biura, Zbyszek Krajewski zaproponowaÅ‚, abym je przywiózÅ‚ i mu pokazaÅ‚. Wciąż nie potrafiÄ…c znaleźć wystarczajÄ…co dużo czasu na zaprzyjaźnienie siÄ™ z komputerem, zdaÅ‚em siÄ™ na Zbyszka. DziÄ™ki jego zaangażowaniu oraz pracy (korzystajÄ…c z programów graficznych, tchnÄ…Å‚ on w moje pożóÅ‚kÅ‚e już rysunki nowe życie) powstaÅ‚y grafiki komputerowe.

          OdtÄ…d mogÅ‚em znów, w gronie znajomych, dzielić siÄ™ zauroczeniem z dawnych lat, a moje bazgroÅ‚y, jak je nazywaÅ‚em, zyskiwaÅ‚y coraz wiÄ™cej zwolenników. Po prelekcji poÅ‚Ä…czonej z wystawÄ… poÅ›wiÄ™conÄ… kresowym cerkiewkom w SKT Andrzej Szajewski namówiÅ‚ mnie do publicznego zaprezentowania moich prac. To on wÅ‚aÅ›nie pomógÅ‚ mi w organizacji pierwszej wystawy, która odbyÅ‚a siÄ™ w ZG PTTK w Warszawie (11.06– 24.08.2015 r.). Kolejna miaÅ‚a miejsce w Krynicy Zdroju (5.10– 30.11.2015 r.), a trzecia w Bieszczadach w trakcie trwania Zlotu Klubów Turystyki Górskiej PTTK w Ustrzykach Górnych (19 do 21 maja 2016 r.). Jeszcze później moje prace zostaÅ‚y pokazane w Galerii Uniwersytetu Warszawskiego w Audytorium Maximum (1do 31 grudnia 2016 r.), od 20.06.2017 do chwili obecnej w KsiÄ™garni - Galerii „Nieznanego Åšwiata”, w MOK w Legionowie  ( 24.06 do 15.07.2017), w Zawadce Rymanowskiej na II Biesiadzie Res Carpathica  (19.10 -22.10.2017r), w PCKiSz w Ciechanowie (06.12.2017 do 06.02.2018), na kolejnych Zlotach Klubów Górskich PTTK w Kielcach na Karczówce  (17-30.05.2018), w PstrÄ…gowej (23-26 maj 2019), w WiÅ›le(23-23.09.2021) w MOK w ZÄ…bkach (17-11 do 15-12 2018), w Podgórzynie (01-05 maja 2019), w RafajÅ‚owej (7-8 czerwiec 2019), Cisów (9-11 listopad 2019), w W-wa z okazji 50-lecia WKG(16 marca 2023). 

 

        Wystawa w „Poczytalni” w Legionowie to kolejna wspaniaÅ‚a okazja, by,  prezentujÄ…c grafiki powstaÅ‚e w oparciu o dawne szkice, jak i nowe, tworzone z myÅ›lÄ… o tym wydarzeniu, mogÄ™ podzielić siÄ™ z PaÅ„stwem moim zauroczeniem budownictwem górskim jak i nizinnym, a w szczególnoÅ›ci koÅ›cióÅ‚kami, cerkiewkami i pejzażami. W ten sposób, po latach przerwy, znów powracam na wÄ™drówki z nie mniejszÄ… niż przed laty radoÅ›ciÄ….

bottom of page